Alergologie
Alergologie je medicínský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou alergií. Lékař, který poskytuje tyto služby, musí získat specializovanou způsobilost (atestaci) z Alergologie a klinické imunologie.
Alergie je klinickým projevem specifické imunologické přecitlivělosti. Spouštěčem je většinou alergen (pylové zrno, roztoč, alergeny zvířat, potravin, hmyzí alergen - včelí a vosí jed), ale může jím být i nespecifický podnět fyzikální, chemický, infekční či psychogenní.
Alergická onemocnění mají mnoho klinických projevů, na různých orgánech:
- Kůže: Kopřivka, atopický ekzém, kontaktní ekzém
- Horní dýchací cesty: Alergická rýma a zánět nosohltanu sezónní nebo celoroční
- Dolní dýchací cesty: Alergické astma bronchiale
- Zvýšená nemocnost, opakované respirační infekty
- Oči: Zánět spojivek
- Trávicí systém: Potravinová alergie
Alergologie a imunologie souvisí s většinou medicinských oborů, takže spolupracujeme s praktickými lékaři, ORL lékaři, dermatology, pneumology, očními lékaři a dalšími.
Základem alergologického a imunologického vyšetření je anamnéza pacienta. Je vždy přínosné pokud ji pacient nebo rodiče pacienta dobře znají. Anamnestický pohovor lékaře a pacienta má velký význam ve všech oborech, ale v alergologii a imunologii má snad ještě větší význam. Proto u nás vedeme tento pohovor v přátelském duchu, v klidu a bez nervozity. Je důležitý pro navázání vztahu a důvěry pacienta i lékaře.
ANAMNÉZA RODINNÁ
Mnoho alergických onemocnění se dědí po rodičích a příbuzných, zajímá nás zda jsou rodiče pacienta léčeni pro nějaké alergické onemocnění (alergická rýma, astma, pollinosa, ekzém, kopřivka, alergie na hmyzí jed, léky)
ANAMNÉZA SOCIÁLNÍ A PRACOVNÍ
Tedy prostředí, ve kterém se pacient často nachází, domov i pracovní prostředí. Obě mohou být zdrojem alergenů (plísně, roztoči), prachu, zvířecích alergenů (domácí mazlíčci, laboratorní zvířata).
ANAMNÉZA OSOBNÍ
Onemocnění, která pacient v průběhu života překonal. Zajímají nás kožní onemocnění, rýma, kašel, respirační onemocnění, záněty průdušek, vedlejších nosních dutin. Důležité jsou údaje o době, kdy se tato onemocnění objevují (pylová sezóna) a také, jak dlouho (kolik týdnů, měsíců či let) se opakují. Soustředíme se nejen na proběhlá alergická onemocnění, ale také ta, pro která je pacient sledován v jiné odborné ambulanci či nemocnici.
ANAMNÉZA FARMAKOLOGICKÁ
Jaké léky pacient užívá a na jaké je alergický nebo je nesnáší.
NYNĚJŠÍ ONEMOCNĚNÍ
Onemocnění nebo problém, se kterým k nám přicházíte.
Zajímá nás kdy se toto onemocnění nebo obtíže objevily. Je-li vazba na prostředí nebo období. Jak dlouho problém trvá. Zda jste byl již nějak léčen a jakými léky. Zda jste byl již pro toto onemocnění vyšetřen v minulosti. Důležité jsou i zprávy ostatních spolupracujících lékařů (praktický lékař, kožní, ORL, internista, oftalmolog…).
FYZIKÁLNÍ VYŠETŘENÍ
V zásadě se neliší od vyšetření dětským lékařem nebo internistou. Alergolog a klinický imunolog věnuje velkou pozornost stavu sliznice nosní a nosohltanu, očních spojivek, a kůže obličeje i trupu, poslechovému nálezu na plicích a průduškách.
KOŽNÍ PRICK TESTY
Patří mezi základní alergologické vyšetření. Na očištěnou kůži předloktí se nanesou kapky roztoku s vyšetřovaným alergenem. Do každé kapky se testovací lancetkou provede jemný vpich. Za 15-20 minut se testy odečítají. Hodnotí se velikost pupenu, který se v případě pozitivní testace objeví. Toto vyšetření je rychlé, efektivní a prakticky nebolestivé.
LABORATORNÍ VYŠETŘENÍ
Kromě základního laboratorního vyšetření, provádíme vyšetření alergie stanovením hladiny celkových i alergen specifických IgE protilátek, u některých pacientů i pomocí funkčních buněčných testů- bazotestů. V indikovaných případech provádíme vyšetření protilátkové i buněčné imunity a autoprotilátek.
«zpět