Archiv novinek

Aktuálně

Video Respirační fyzioterapie

COVID 19

ALERGOLOGIE, IMUNOLOGIE, PNEUMOLOGIE

Ordinujeme za přísných hygienických a organizačních  opatření  s použitím ochranných pomůcek. Ozvěte se, pokud se Vám zhoršily alergické projevy nebo si nejste jisti, zda se nezhoršil Váš zdravotní stav. Kontaktujte nás, pokud máte úzkostné pocity nebo strach v době epidemie.

Pokud máte teplotu nebo  příznaky virového onemocnění na vyšetření nechoďte. Informujte nás o svém zdravotní stavu na telefonu  604200852.

MUDr. Zuzana Lapková  –—►

whereby.com/alergologie-imunologie+plicní+psychosomatika

 

FYZIOTERAPIE

Ordinujeme s použitím ochranných pomůcek a dodržujeme přísná bezpečnostní opatření. Pacienti objednaní na fyzioterapii budou u nás za dodržení přísných hygienických podmínek ošetřeni, v domluvených případech je možná konzultace svého zdravotního stavu telefonicky nebo pomocí video-rozhovoru.
 
Na fyzioterapii máme smlouvy se zdravotními pojišťovnami, takže péče je hrazena ze zdravotního pojištění. K tomu potřebuje pacient pouze FT poukaz viz.obr. Naši pacienti obdrží FT poukaz v rámci probíhající léčby v naší ordinaci. Od ostatních pacientů přijímáme samozřejmě  FT poukazy, vystavené lékařem, který Vás na fyzioterapii odesílá (praktický lékař, ORL, plicní lékař ale i jiné odbornosti).

 

COVID 19 - RESPIRAČNÍ  FYZIOTERAPIE

Respirační fyzioterapie je pro pacienty po prodělaném onemocní Covid 19 velmi důležitá a doporučována. Více o respirační fyzioterapii nabízím formou videa, které si můžete poslechnout zde: VIDEO-Respirační fyzioterapie
Hodně pacientů, kterým respirační fyzioterapii doporučuji, se mě ptá, co to vlastně RFT je.
Když někoho bolí záda nebo klouby a dostane tzv.  FT poukaz na fyzioterapii, moc překvapený není.
Ale když má někdo astma nebo pozátěžové dechové obtíže, časté respirační infekty, bronchitidy, zadýchává se, či má časté nebo chronické bolesti v krku, které může nebo nemusí být ve spojení s  pálením žáhy a má tzv. gastroesofageální reflux (GERD), může být překvapen tím, že kromě jiných léčebných postupů je doporučena právě i respirační fyzioterapie.
Ono totiž dýchání a způsob jakým dýcháme, kterému říkáme dechový vzor nebo dechový stereotyp má pro nás všechny, ať jsme zdraví nebo se s něčím léčíme, zásadní význam. A ať už máme nasazené nějaké léky nebo ne, způsobem dýchání můžeme ovlivnit průběh nemoci a vylepšit kvalitu našeho života.
O co jde?..., když se řekne správně dýchat. Určitě většina z nás ví, že to je například dýchat nosem a v mírné zátěži, můžeme vdechovat nosem a vydechovat ústy a až když je zátěž velká, tak nadechujeme a vydechujeme ústy. Z hlediska respirační fyzioterapie to znamená správně používat dýchací svaly. Dýchací svaly jsou nádechové a výdechové. Hlavním nádechovým svalem je bránice, což je plochý sval, který má více funkcí.
 Bránice rozděluje dutinu břišní a hrudní. Kromě nejznámější funkce dýchací, má bránice dále vliv na stabilizaci těla, na správnou funkci břišních orgánů. Jako lékařka, která fyzioterapii doporučuje, se v tomto sdělení chci věnovat právě dýchání. Nádech je aktivní děj a výdech je za normálních okolností, děj pasivní. To se může změnit u nějakého průduškového nebo plicního onemocnění, pak se i ve výdechu aktivně zapojují výdechové svaly a dechový stereotyp se mění, je vydáváno více energie. Dechové pohyby jsou za normálního stavu automatické, nemyslíme na ně. Proto se ten cyklus dýchání nazývá dechový stereotyp. A na něj, i když se většinu času děje nevědomě, má vliv mnoho věcí. A platí to i naopak. I dechový stereotyp určuje to, jak dobře se nám dýchá, při běžné zátěži nebo sportu.
Pacienti, kteří mají nějaké respirační onemocnění, hlavně to, které se opakuje nebo je už chronické, mohou své dýchání pomocí fyzioterapie vylepšit. Na vstupním vyšetření si Vás fyzioterapeut nebo fyzioterapeutka vyšetří a určí další postup. Pokud to bude vhodné, může pomocí měkkých technik hrudník, a podle potřeby, zvláště také krční a bederní oblast. Může Vás naučit, jak se lépe zbavit hlenu v dýchacích cestách, pro což někdy doporučujeme i dechové pomůcky. A také, a to je velmi důležité, že se na fyzioterapii naučíte dechová cvičení, která  je potřeba opakovat i doma. Proč? Protože dýcháme během celého dne a nejen v ordinaci s fyzioterapeutem a jedině tak je možné do dechového stereotypu zasáhnout, měnit jej a vylepšit ho v náš prospěch a ve prospěch našeho dýchání.
Respirační fyzioterapii nabízíme u nás pro dospělé a děti, kteří mají časté respirační onemocnění horních i dolních dýchacích cest, GERD, astma, CHOPN a nebo se jim špatně dýchá, hůře zvládá fyzická zátěž, mají pocit tlaku na hrudi a i jiné projevy. V dnešní době je jasnou indikací k dechové rehabilitaci i prodělaná infekce Covid 19, a to hlavně u těch pacientů, kteří prodělali zánět průdušek nebo plic.
Pokud máte tyto obtíže, objednejte se.
 

  !!! POUZE PRO OBJEDNANÉ PACIENTY !!!

klikněte na odkaz svého fyzioterapeuta a vyčkejte jeho přihlášení , při potížích s připojením, volejte 737208251 

Markéta Pilátová       –—►       whereby.com/marketa-fyzio

Bc. Marek Koudela    –—►       whereby.com/marekfyzio

Josef Nejezchleba     –—►      whereby.com/josef-fyzio

 

 


 

 

Další novinky

strana:   1

Novinky a zajímavosti

Aktuálně

Video Respirační fyzioterapie COVID 19 ALERGOLOGIE, IMUNOLOGIE, PNEUMOLOGIE Ordinujeme za přísných hygienických a organizačních  opatření  s použitím ochranných pomůcek. Ozvěte se, pokud...»

Novinky

  Fyzioterapie pokračuje - viz. Aktuálně Fyzioterapie a dechová rehabilitace je hrazena pro naše pacienty pojištěné u VZP, OZP, Vojenské ZP,...»