Psychosomatika

 

Psychosomatiku vnímám jako součást medicíny, která uznává biologickou, psychologickou, sociální a spirituální složku. Všechny jsou rovnocenné, každá má svůj význam a všechny vzájemně se ovlivňují.
Já chápu psychosomatiku  jako biopsychosociální pohled na člověka. Tedy člověka, který má nějaké biologické a genetické dispozice, vyrůstá a žije v nějakém prostředí, které on vnímá podle svého vlastního nastavení. Je jasné, že tento systém je dynamický, jedno ovlivňuje druhé a to se fyziologicky projevuje na rovnováze celku. Pokud nerovnováha trvá dlouhodobě, není vyvážena, může se to projevit, například onemocněním. Z tohoto hlediska má onemocnění nebo nějaký příznak, se kterým pacient přichází svůj význam. Podle závažnosti a doby trvání je možné za touto informací jít a  postupně této informaci porozumět a pochopit. Tento proces porozumění je někdy jednoduchý, jindy složitý. Drobná rozkolísání systému jsou fyziologická, každý člověk někdy onemocní, většinou bez následků. Z tohoto hlediska je možné nemoc pochopit, jako zastavení, čas pro odpočinek. Pokud se neustále onemocnění opakuje, je potřeba se zamyslet, co tato informace znamená.
Psychosomatické projevy mohou být velmi pestré, většinou chronické a obtěžující, ovlivňující kvalitu života. Mohou to být například různé stěhovavé bolesti, kloubů, hlavy nebo kožní projevy, vyrážky, nevysvětlitelné exantémy. Patří sem také opakovaná nemocnost, časté záněty dýchacích cest, dále trávicí potíže, bolesti břicha, trávicí diskomfort. U žen to bývají časté infekce močových cest nebo gynekologické záněty, které se opakují. Dá se říci, že se obtíže nevyhýbají žádnému tělesnému systému, mohou být různorodé. Samozřejmě, je důležité vyloučit vážnější tělesná onemocnění a provést všechna nutná medicínská vyšetření.
Psychosomatické vyšetření je náročnější na čas a klid, který terapeut  a pacient má.
Je to rozhovor, osobní i rodinná anamnéza, nejen z hlediska tělesných onemocnění, ale i z hlediska rodinných vztahů a vzorců a také času, kdy jednotlivá onemocnění vznikala. 
 
Pokud Vás zajímá více, ozvěte se. Můžete volat na uvedená telefonní čísla v kontaktech a objednat se na psychosomatické vyšetření nebo můžete napsat email na:    psychosomatikalapkova @ seznam.cz
Psychosomatické vyšetření probíhá mimo uvedené ordinační hodiny, které jsou uvedeny na našich stránkách a v současné době není hrazeno zdravotními pojišťovnami.
 
 
 

Novinky a zajímavosti

Aktuálně

Video Respirační fyzioterapie COVID 19 ALERGOLOGIE, IMUNOLOGIE, PNEUMOLOGIE Ordinujeme za přísných hygienických a organizačních  opatření  s použitím ochranných pomůcek. Ozvěte se, pokud...»

Novinky

  Fyzioterapie pokračuje - viz. Aktuálně Fyzioterapie a dechová rehabilitace je hrazena pro naše pacienty pojištěné u VZP, OZP, Vojenské ZP,...»