Alergologie a imunologie

Alergologie je medicínský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou alergií.

Alergie je klinickým projevem specifické imunologické přecitlivělosti. Spouštěčem je většinou alergen (pylové zrno, roztoč, alergeny zvířat, potravin, hmyzí alergen - včelí a vosí jed), ale může jím být i nespecifický podnět fyzikální, chemický, infekční či psychogenní. 

Alergická onemocnění mají mnoho klinických projevů, na různých orgánech. Mohou se projevovat jako alergická rýma a zánět spojivek, nebo také kašlem a průduškovým astmatem. Častým projevem alergie jsou opakované respirační infekty, opět kašel a zvýšená nemocnost. Alergie jsou i na pokožce, může být například atopický ekzém nebo kopřivka. Potravinové alergie má pestré projevy, u dětí se objevuje často jako alergická kopřivka nebo otok pokožky po kontaktu s potravinou. K potravinové alergii nebo intoleranci patří trávicí diskomfort, bolest břicha, průjem nebo zvracení.

Alergie mohou mít velmi rychlý průběh, mohou se objevit současně na více orgánech, takže se najednou objevují otoky, kopřivka, dechové obtíže a další. Potom mluvíme o celkové alergické reakci, anafylaxi.

V našem zdravotnickém zařízení se specializujeme na vyšetření a léčbu bronchiálního astmatu. Vyšetřujeme klinické projevy, jako je například kašel nebo dechové obtíže, které se mohou projevovat při zátěži nebo v klidu nebo jako opakované pocity nedodechnutí. Kromě alergologického vyšetření provádíme funkční plicní vyšetření, spirometrii a zátěžové testy. Máme možnost navazující péče nejen farmakologické. Díky respirační fyzioterapii jde i bez léků zlepšit kvalitu dýchání a nastavit správný dechový stereotyp. Respirační fyzioterapie pomáhá zapojit více bránici do dýchání, uvolnit hrudník, naučit se lépe dýchat. To vše pod vedením fyzioterapeutky.

Základem alergologického a imunologického vyšetření je anamnéza pacienta. Je vždy přínosné pokud pacient nebo rodiče pacienta vědí, kdy onemocnění začalo, jaké byly okolnosti a jak to ovlivňuje kvalitu života pacienta a rodiny. Onemocnění a alergie v rodině pacienta jsou také důležitou informací. Proto u nás vedeme tento pohovor v přátelském duchu, v klidu a bez nervozity. Je důležitý pro navázání vztahu a důvěry pacienta i lékaře.

KOŽNÍ PRICK TESTY

Patří mezi základní alergologické vyšetření. Na očištěnou kůži předloktí se nanesou kapky roztoku s vyšetřovaným alergenem. Do každé kapky se testovací lancetkou provede jemný vpich. Za 20 minut se testy odečítají. Hodnotí se velikost pupenu, který se v případě pozitivní testace objeví. Toto vyšetření je rychlé, efektivní a prakticky nebolestivé.

LABORATORNÍ VYŠETŘENÍ

Kromě základního laboratorního vyšetření, provádíme vyšetření alergie stanovením hladiny celkových i alergen specifických IgE protilátek, u některých pacientů i pomocí funkčních buněčných testů - bazotestů. V indikovaných případech provádíme vyšetření protilátkové i buněčné imunity a autoprotilátek.

Imunologie je medicínský obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou poruch imunity. Imunitní systém zodpovídá za obranyschopnost organismu a chrání jeho integritu. Je to složitá síť specializovaných buněk, tkání, protilátek a jejich vzájemných interakcí.

Hlavním úkolem imunitního systému je chránit nás před škodlivými mikroorganismy, ale také odstraňovat poškozené a abnormální vlastní buňky. Aby byla imunitní odpověď účinná, musí dojít ke správnému průběhu imunitní reakce, na některé mikroorganismy platí nejlépe protilátky, na jiné tzv. zánětlivá reakce, které se zúčastní převážně buňky a která dokáže likvidovat mikroorganismy ukryté uvnitř buněk. Chybný výběr imunitních “zbraní” může vést k selhání obrany a sebepoškozování organismu. Zdravý imunitní systém má řadu pojistek proti sebepoškozování – jejich poruchy vedou k autoimunitním chorobám. Autoimunitní onemocnění vznikají v důsledku abnormní
imunologické reakce, která je namířena proti vlastním tkáním.

Pokud je schopnost funkce imunitního systému snížená, mluvíme o imunodeficienci. Rozlišujeme imunodeficienci vrozenou (důležité pro dětský věk) nebo získanou v průběhu života. Imunitní systém může být postižen v každé své složce, protilátkové, buněčné nebo v obou
(kombinované poruchy). Ve většině případů tyto poruchy vedou ke zvýšené nemocnosti, náchylnosti k infekcím.

Ordinační hodiny

Alergologie, imunologie, pneumologie

Po8:00 - 12:3013:00 - 16:00
Út9:00 - 12:3013:00 - 18:30
St8:00 - 14:00
Čt7:30 - 14:00
8:00 - 14:00

Respirační fyzioterapie a dechová rehabilitace

Po 8:00 - 12:30 13:00 - 18:00
Út 7:30 - 12:30 13:00 - 16:00
St 7:30 - 12:30 13:00 - 18:00
Čt 7:30 - 12:30           13:30 - 15:30      
8:00 - 12:30            13:00 - 15:30

Smluvní pojišťovny

Krčská poliklinika - MUDr. Zuzana Lapková | IČ: 71459707 | Krčská 1079/59, 14000 Praha 4

+420 241 404 973 

O cookies

NOVINKY