Psychosomatika

Psychosomatiku vnímám jako součást medicíny, která uznává biologickou, psychologickou, sociální a spirituální složku. Všechny jsou rovnocenné, každá má svůj význam a všechny se vzájemně ovlivňují.

Já chápu psychosomatiku jako bio-psycho-socio-spirituální přístup. Je to vícevrstevný pohled, který zahrnuje biologické a genetické dispozice a také to, že vyrůstáme a žijeme v nějakém prostředí a vnímáme to podle svého vlastního nastavení. Je jasné, že jedno ovlivňuje druhé a to se fyziologicky projevuje na rovnováze celku. Občasná rozkolísání systému jsou běžná. Většina akutních onemocnění, jako třeba angína, odezní bez následků a rovnováha se vrací. Pokud se neustále
onemocnění opakuje, je potřeba se zamyslet, co tato informace znamená. Psychosomatická konzultace může otevřít jiný pohled, uvědomit si nějakou souvislost, která existuje, ale předtím nebyla vidět.

Onemocnění nebo nějaký příznak, se kterým pacient přichází svůj význam. Psychosomatická konzultace umožňuje tento význam vidět a porozumět mu. Tento proces porozumění je někdy jednoduchý, jindy složitý.

Psychosomatické projevy mohou být velmi pestré, většinou chronické a obtěžující, ovlivňující kvalitu života. Mohou to být například různé stěhovavé bolesti, kloubů, hlavy nebo kožní projevy, vyrážky, nevysvětlitelné kopřivky. Patří sem také opakovaná nemocnost, časté záněty dýchacích cest, kašel, dále trávicí potíže, bolesti břicha, trávicí diskomfort. U žen to bývají časté infekce močových cest nebo gynekologické záněty, které se opakují nebo když se nedaří otěhotnět. Dá se říci, že se obtíže nevyhýbají žádnému tělesnému systému, mohou být různorodé.

Psychosomatické vyšetření je náročnější na čas a klid, než běžné vyšetření v ordinaci.

Je to rozhovor, osobní i rodinná anamnéza, nejen z hlediska tělesných onemocnění, ale i z hlediska rodinných vztahů a vzorců a také času, kdy jednotlivá onemocnění vznikala. Jedním z nástrojů psychosomatiky je časová osa.

Psychosomatické konzultace mají hlavní význam porozumění toho, jak se bio-psycho-sociální systémy ovlivňují. Někdy to stačí. Někdy je vhodné pokračovat v psychoterapii, hlubšímu prozkoumání psychosociálního kontextu.

Více na informací na stránkách psychoterapeutvpraze.cz

Pokud Vás zajímá více, ozvěte se. Můžete volat na uvedená telefonní čísla v kontaktech a objednat se na psychosomatické vyšetření nebo můžete napsat email na: psychosomatikalapkova@seznam.cz

Psychosomatické vyšetření probíhá mimo uvedené ordinační hodiny, které jsou uvedeny na našich stránkách. V současné době není hrazeno zdravotními pojišťovnami.

Krčská poliklinika - MUDr. Zuzana Lapková | IČ: 71459707 | Krčská 1079/59, 14000 Praha 4

+420 241 404 973 

O cookies

NOVINKY